něco o SOUL

Soul je projekt, který vznikl na indonéském ostrově Bali.  Je to místo, plné inspirace a nekonečných možností. Všichni tam něco tvoří. Já jako fotografka jsem chtěla vymyslet práci pro své fotky, vznikl nápad vyrábět šaty a trička z kvalitních materiálů, potisklé fotkou. Ideálním materiálem pro náš záměr byl bambus. Je to látka šetrná k přírodě a má antiseptické vlastnosti, navíc je neskutečně příjemná. Veškeré výrobky jsou tedy tvořené s 95% bambusu a 5% elastanu, aby se látka nesrážela. Jedná se o vysoce kvalitní přírodní materiál.

Látka pro letošní kolekci byla tvořena a barvena na Slovenku. Veškeré šití v Písku. Nepodporujeme nízkonákladové šití v asijských zemích.

Milujeme hory, oceány a chráníme přírodu, máme rádi adrenalin, čekáme na vítr, sjíždíme vlny a žijeme okamžikem. Cílem není jen vytvářet oblečení, ale vytvořit komunitu lidí, která bude ohleduplná k přírodě, bude myslet na to, že neházíme plasty do oceánu a bude si užívat život na plno a to v našem SOUL oblečení. Cestování a sport, který je spjatý s přírodou se promítá v našich kolekcích. Každý správný okamžik zaznamenáme na film a vzniknou nám momentky, které mají duši a to je SOUL.

Šijeme z bambusové viskózy. Jedná se o rostlinu, která vyniká úžasnými vlastnostmi. Tato látka je vhodná pro lidi s citlivou či alergickou pokožkou a má i tu skvělou schopnost, že v létě chladí a v zimě naopak hřeje. Ne nadarmo je to oblíbený materiál všech výrobců funkčního oblečení. Bambus je přírodně antiseptický a má výborné savé vlastnosti, pohlcuje pachy.
Kouzlo bambus musíte vyzkoušet na vlastní kůži, příjemný a hebký materiál vydrží dlouhé nošení.

Každá kolekce je limitována počtem a tím garantujeme Vaši originalitu. Vyrobeno v Čechách. Inspirováno přírodou.

O materiálu, který používáme – Bambusová Viskóza

Bambus je považován za nejrychleji rostoucí rostlinu na Zemi (některé druhy vyrostou až o jeden či dva metry za jeden den). Bambus navíc tvoří natolik komplexní kořenový systém, že není nutné jej po sklizni znovu vysazovat. Rostliny znovu obrazí z kořenů. Bambus je proto skvělý z hlediska udržitelnosti rozvoje. A jelikož je bambus přirozeně antibakteriální,nepoužívají se při jeho pěstování žádné pesticidy. To je velký rozdíl oproti např. konvenčnímu pěstování bavlny. Shrnuto: bambus je v podstatě plevelná rostlina, nevyžaduje hnojení ani pesticidy a navíc se sám obnovuje.

 

Bambusové textilie

Bambus přirozeně netvoří vlákna. Jsou dva způsoby, jak vlákno z bambusu vytvořit, přičemž v obou případech se bambus musí nejprve něčím rozpustit.

Při historicky starším způsobu tzv. mechanického zpracování bambusového vlákna se bambus rozpustí za použití čistě přírodních enzymů. Textilie vyrobená z tohoto vlákna je svou strukturou podobná lněnému plátnu, je poměrně tvrdá, a proto nikdy nedošla v textilním průmyslu velké obliby.

Moderní materiál vyrobený z bambusové viskózy je naopak takové struktury a jemnosti, že je pro výrobu oblečení ideální. Jeho měkkosti, antibakteriálnosti, teplotní stability a dalších výhod si s radostí užíváme všichni – oblečení „z bambusu“ oprávněně zažívá celosvětový boom. Postup výroby viskózy z bambusu byl vyvinut v 80. letech 20. století a bambus se tak stal nejnovějším masově využívaným přírodním materiálem v textilním průmyslu. Výroba viskózy z bambusu probíhá zjednodušeně tak, že bambus je naložen do alkalického roztoku, který způsobí, že se bambus rozloží na celulózu, výsledný roztok je následně pod tlakem prohnán tryskou a tím se vytvoří vlákno. Veškeré zbytky alkalického roztoku jsou během procesu odstraněny. Výsledkem je stále bambus, pouze se změněnou molekulární strukturou.

 

Ochrana spotřebitele

Existují názory, že pokud jsou výrobky označované jako „bambusové“, ačkoliv se jedná o bambusovou viskózu, jedná se o klamání spotřebitele. Podle našeho názoru tomu tak není. Spory o to, zda je možné výrobky z bambusové viskózy označovat jako „bambusové“, mají kořeny v USA. V tomto kontextu je dobré si uvědomit, že Spojené státy jsou jedním z největších pěstitelů bavlny na světě, zatímco naprostá většina bambusu pochází z Asie.

Americký úřad pro federální obchod (Federal Trade Commision, „FTC“, obdoba českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže) vydal stanovisko, kterým zakázal označovat textilie vyrobené z bambusové viskózy jako „bambusové“, pokud u takového označení není uveden dodatek „z bambusové viskózy“ nebo není přidáno jiné obdobné vysvětlení. V podstatě se jedná o zpřesnění pravidel pro označování bambusového oblečení a textilií.